PÉNZÜGYI ÁTVILÁGÍTÁS

Kizárólag a Capital & Credit Partners Kft.-n  keresztül végezzük.

A bankoknak a hitel futamideje alatt többször meg kell ismételniük a hitelkockázat felmérését, még akkor is, ha a gazdasági környezet, a piacok viszonylag kiszámíthatóak. A banki kockázatelemzésnek a hiteladós tényleges, a valóságos pénzügyi helyzetén kell alapulnia, melynek sok esetben éppen az ügyfél nem megfelelő adatszolgáltatása szab gátat. Máskor viszont éppen a hiteladós az, aki szeretné bemutatni a banknak a saját helyzetét, mert ez akár egy kedvezőbb átstrukturálást eredményezhet a számára.

A pénzügyi átvilágítások időszerűségét a nemzetközi és hazai piacon kialakult pénzügyi-gazdasági válság csak fokozta, mely hozzájárulhat a vállalati könyvvizsgálók, pénzügyi tanácsadók szerepének növekedéséhez.

A válság hatására a bankoknak jóval kifinomultabb módszereket kell alkalmazniuk a hitelkockázat vizsgálatakor, ezért a vállalkozás tulajdonosainak, a menedzsmentnek is elemi érdeke az, hogy a vállalkozás pénzügyi gazdálkodása átlátható legyen, és a bank folyamatosan tájékozódhasson a piaci változásokat figyelembe vevő helyzetükről. Tehát mind a bankoknak, mind a vállalatoknak közös érdekük, hogy az adatszolgáltatás a tényleges pénzügyi helyzetet tükrözze, hiszen a társaság hatékony adósságkezelése, megfelelő törlesztési múltja és naprakész pénzügyi jelentésszolgálati képessége jelentősen javítja a vállalat hitelminősítését.

A vállalatok adósságtörlesztési képességüket hitelt érdemlő üzleti tervek és visszamenőleges cash-flow kimutatások bemutatásával tudják demonstrálni, ami egyben azt is jelenti, hogy a jövőben fokozódik a tényleges pénzügyi helyzetet mutató cash-flow kimutatások jelentősége.

A problémát az okozza, hogy a hiteladósok nem minden esetben képes a banki igényeknek megfelelő cash-flow-t készíteni, így gond esetén a bank az információk hiányában nem tud megfelelő partner lenni.

Az elmúlt években már többször végeztünk pénzügyi átvilágítást mind banki, mind vállalati felkérésre.

Az első esetben a bank kezdeményezi az átvilágítást, mert nem látja tisztán a társaság pénzügyi helyzetét, viszont az adósságszolgálat akadozik, vagy nem az eredeti hitelszerződésben megállapodott feltétek között zajlik. Problémás a helyzet, mely megfelelő átstrukturálással kezelhető lenne, de a banki kockázatkezelés az adatszolgáltatás hiányában, vagy nem megfelelősége okán nem tud dönteni. Ebben az eset szükségszerű, hogy a bank független pénzügyi szakértővel a banki elvárásoknak megfelelően átvilágíttassa a hiteladós gazdálkodását, így nyerve alapot a további döntésekhez.

A második esetben a hiteladós vállakozás kezdeményezi az átvilágítást, mert tudja, hogy az adósságszolgálatában problémák vannak illetve várhatók, és szeretné tájékoztatni a finanszírozó bankját a tényleges pénzügyi helyzetéről, illetve alternatív megoldásokat is ad a további megállapodásokhoz, esetleges átstrukturáláshoz.

A hiteladós gazdálkodásának pénzügyi átvilágítása a finanszírozó bank részére

Miért lehet szüksége a banknak arra, hogy a hiteladós tevékenységét „független” pénzügyi tanácsadóval átvilágítsa?

  • Nagyon sok vállalkozás vett fel az elmúlt években hiteleket, melyek visszafizetése a külső és belső körülmények változása (kiszámíthatatlansága) miatt jó esetben csak akadályokba ütközik, rosszabb esetben a hitel visszafizetését is veszélyezteti.
  • A számviteli beszámolók nem adnak kellő információt arra vonatkozóan, hogy a hiteladós milyen likviditási problémákkal küzd, azt rövidtávon képes-e megoldani, vagy lehet-e a pénzügyi feszültséget hosszú távú megállapodásokkal enyhíteni, így sok esetben az ügyfél adatszolgáltatása a bank számára nem kielégítő, nem tud megfelelő támaszt adni a helyzet objektív átlátására, valamint az átstrukturálás megalapozására.
  • Egy komoly pénzügyi átvilágítás, kb. 1-3 hónapos intenzív munkát igényel.
  • Az ilyen problémás ügyletek kezelése és megfelelő átstrukturálása gyakran olyan jelentős többletmunkával és időráfordítással jár, melyre a banki munkatársaknak legtöbb esetben még a legjobb jóindulat mellett sincs kapacitásuk.
  • A „független” tanácsadó „híd” szerepe éppen a problémás ügyleteknél, ügyfeleknél tud nagyon hasznos lenni, de a pénzügyi átvilágítás közvetett módon a hiteladós érdekét is szolgálja.

MIRE TERJED KI A PÉNZÜGYI TANÁCSADÓI TEVÉKENYSÉGÜNK?

  • Az általunk végzett pénzügyi átvilágítás alapvetően cash-flow szemléletű, melynek során a hangsúlyt elsősorban a hitelfelvevő banki adósságszolgálati képességének vizsgálatára helyezzük, és a hiteladós rövid és hosszú távú fizetőképességét ellenőrizzük, elemezzük.
  • Kiemelt hangsúlyt fektetünk a bank számára fokozottan kockázatosnak ítélt pontokra, és javaslatot teszünk azok lehetséges kezelési módjaira.
  • Az átvilágításról összefoglaló memorandum készül, konkrét javaslatokkal arra vonatkozóan, hogy egyrészt a banknak az ügylettel kapcsolatban milyen teendőket kellene átgondolnia, másrészt a vizsgálat során feltárt és fokozottan kockázatosnak ítélt helyzetben milyen azonnali lépéseket kell megtenni a banknak a kockázatok csökkentése érdekében.
  • A pénzügyi átvilágítás korlátozott módon tartalmaz adóügyi átvilágítást is.
  • Az átvilágítási tevékenységünkkel jelentős hozzáadott értéket állítunk elő, a bank és hiteladós számára is hasznosítható információkat bocsátunk rendelkezésre, segítve ezzel a felek közötti kölcsönös megállapodásokat.

Mit készítünk a pénzügyi átvilágítás során?

  • Átvilágítási memorandumot, mely a pénzügyi helyzet bemutatása mellett javaslatokat is tartalmaz az átstrukturálás legfontosabb elemeire.
  • Szükség esetén cash-flow pénzügyi modellt, mely tükrözi a jelenlegi pénzügyi helyzetet, az esetleges kilábalási lehetőségeket, negatív esetben figyelmeztet az azonnali banki intézkedésekre.

Milyen lehetséges feladatokat tudunk vállalni a pénzügyi átvilágítás követően?

  • Bizonyos esetekben a banktól, de akár a hitelfelvevőtől is igény lehet arra, hogy a pénzügyi tanácsadó által betöltött „híd” szerep folytatódjon az átvilágítás befejezése után is. Amennyiben az ügylet átstrukturálható, akkor szükség esetén részt vehetünk a hitelszerződés véglegesítésében.
  • Amennyiben a hitelszerződés (módosított hitelszerződés) aláírásával, esetleg további hitelösszeg folyósításával (az aláírást követően) megvalósul az átstrukturálás, akkor igény szerint utógondozói, monitoring tevékenységet is vállalunk. Ez az utógondozás egy meghatározott időre terjed ki (pl. 6 hónap) és amennyiben az ügyfél teljesít, a szerződéses idő letelte után a feladat megszűnik, ellenkező esetben a bank a megbízást meghosszabbíthatja.